Za wypadek samochodowy kara może być dotkliwa. Takie zdarzenie to nie tylko traumatyczne przeżycie dla ofiar, ale również niekiedy bardzo poważne konsekwencje prawne dla sprawcy. W Polsce, prawo szczegółowo reguluje kary, jakie grożą osobie, która jest winna spowodowania wypadku samochodowego. Jaka może być kara finansowa za wypadek samochodowy? Jakie są konsekwencje, gdy poszkodowany poniesie śmierć w wyniku wypadku samochodowego?
Wypadek samochodowy kara
Wypadek samochodowy to jedno z najczęstszych zdarzeń drogowych, które zdarza się na polskich drogach. Niestety, często kończy się on poważnymi obrażeniami, a w skrajnych przypadkach – nawet śmiercią uczestników wypadku. W takim przypadku osoby odpowiedzialne za spowodowanie wypadku muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi, w tym karą finansową lub nawet karą pozbawienie lub ograniczenia wolności na określony czas.
Zgodnie z oficjalną prawną definicją wypadkiem drogowym określamy takie zdarzenie na drodze, podczas którego co najmniej jeden uczestnik (kierowca, pasażer, pieszy) został ranny lub poniósł w jego wyniku śmierć.
W przypadku gdy doszło do wypadku, nie mówimy już – zgodnie z przepisami – o wykroczeniu, ale o przestępstwie. Zgodnie z artykułem 177. Kodeksu Karnego, osoba odpowiedzialna za wypadek, w którym inna osoba doznała niewielkich lub umiarkowanych obrażeń, może być skazana na karę pozbawienia wolności do trzech lat. Bez znaczenia pozostaje, czy wypadek był spowodowany umyślnie, czy też nie. Nawet jeśli wypadek zdarzył się przez nieuwagę, nieostrożność, przeoczenie, konsekwencje pozostają takie same. Natomiast gdy w wyniku wypadku jedna z osób zostanie dotkliwie ranna lub straci życie, to sprawca może zostać skazany na karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Wypadek samochodowy kara finansowa – sprawa z prośbą o ukaranie sprawcy w szczególnych przypadkach rażącego zagrożenia bezpieczeństwa może zostać skierowana do sądu, który może nałożyć grzywnę nawet do 30 000 złotych.
Zobacz: Taryfikator mandatów – jakie wykroczenia obejmuje i jakie kary grożą w 2023 roku?
Spowodowanie wypadku samochodowego po alkoholu
Kara za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu zależy od kilku istotnych czynników. Na początek kluczowe będzie rozróżnienie między stanem nietrzeźwości (więcej niż 0,5 promila) a stanem po użyciu alkoholu (więcej niż 0,2 promila, a nie więcej niż 0,5 promila). Ponadto, znaczący wpływ na wymierzenie kary będzie miało wystąpienie obrażeń u poszkodowanego wypadku oraz stopień ich nasilenia.
Na ostateczny wymiar kary będzie miała wpływ także postawa sprawy – tj. czy przyznał się do winy, przeprosił poszkodowanych i ich rodziny, wyraził skruchę itp. Jeśli w chwili wypadku sprawca był pod wpływem alkoholu, może mu grozić od 2 do nawet 12 lat pozbawienia wolności.
Sprawdź: Zaniżanie odszkodowania z OC. Jak postępować w przypadku niskiej wyceny szkód?
Nieumyślne spowodowanie śmierci w wypadku samochodowym – kara
Jak już wyżej wspomniano, kara za wypadek samochodowy, w wyniku którego ktoś stracił życie, może być bardzo surowa. Kwestię tę rozstrzyga artykuł 177. Kodeksu Karnego. Możemy w nim przeczytać, że sąd może orzec od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności dla sprawcy.
Zobacz: Kolizja z rowerzystą. Jakie kroki należy podjąć po zdarzeniu?
Wypadek a kolizja
Wypadek to zdarzenie drogowe, w wyniku którego co najmniej jeden z uczestników doznał uszczerbku na zdrowiu lub poniósł śmierć z powodu obrażeń. Takie zdarzenie jest kwalifikowane jako przestępstwo. W przeciwieństwie do kolizji, którą uznaje się jedynie za wykroczenie. Kolizja to tzw. stłuczka, gdzie nikt nie został poszkodowany (ewentualnie ma lekkie siniaki). Wskutek kolizji uszkodzone zostają przede wszystkim pojazdy, budynki lub infrastruktura drogowa.
Jeśli dojdzie do wypadku, uczestnicy lub świadkowie zobowiązani są do wezwania na miejsce policji oraz pogotowia, a czasami także straży pożarnej. Powinni również w miarę możliwości zabezpieczyć miejsce zdarzenia trójkątami ostrzegawczymi oraz światłami awaryjnymi. Nie wolno przestawiać pojazdów biorących udział w zdarzeniu.
W przypadku kolizji nie trzeba natomiast wzywać policji, o ile uczestnicy są w stanie dogadać się co do winy. Wówczas wystarczy spisanie oświadczenia, ewentualnie zrobienie zdjęć.
Sprawdź: Do kiedy dziecko w foteliku? Złamanie przepisów może rodziców słono kosztować
Czytelnicy pytają, co grozi za spowodowanie wypadku
Jestem sprawca kolizji co dalej?
Należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i usunąć pojazdy z drogi (o ile to możliwe), aby nie stwarzać zagrożenia. Jeśli nie jesteśmy w stanie porozumieć się z drugim kierowcą w kwestii winy, trzeba będzie wezwać policję.
Co grozi za ucieczkę z miejsca kolizji?
Jeśli poszkodowany zgłosi sprawę, policja zacznie szukać sprawcy. Gdy go znajdzie, ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić poszkodowanemu pieniądze z naszego OC, ale póżniej wystąpi o zwrot tych środków. Policja nałoży na mandat za spowodowanie kolizji (nawet 1500 zł) i dołoży 6 punktów karnych.
Co zrobić po wypadku samochodowym?
Jeśli to możliwe, należy natychmiast wezwać policję i pogotowie, a następnie zabezpieczyć miejsce zdarzenia, tj. ustawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne – nie można przestawiać pojazdów!
Kolizja co to?
Kolizja to zdarzenie drogowe, w trakcie którego ucierpiały przede wszystkim pojazdy lub infrastruktura, a żaden z uczestników nie został ranny.