Wypadek samochodowy i co dalej? Wielu kierowców zadaje sobie to pytanie czysto hipotetycznie, aby wiedzieć, jak postępować, gdy dojdzie do niebezpiecznej lub nieprzyjemnej sytuacji na drodze. Chociaż każdy z nas próbuje unikać takich zdarzeń, to jednak nieszczęścia chodzą po ludziach i dlatego warto być zawsze przygotowanym i świadomym. Niewłaściwe postępowanie po wypadku może narażać kierowcę nie tylko na większą karę, ale także na dodatkowe niebezpieczeństwo. Jak uniknąć kolejnych przykrych konsekwencji? Wypadek samochodowy i co dalej?
Wypadek samochodowy i co dalej?
Wypadki samochodowe są niestety częstym zjawiskiem na drogach. Każdego dnia setki osób doznają obrażeń w wyniku kolizji lub poważniejszych wypadków samochodowych. W takiej sytuacji ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić po wypadku i jakie kroki podjąć, aby skutecznie poradzić sobie z jego skutkami.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, czym różni się kolizja od wypadku. Do kolizji dochodzi wówczas, gdy w wyniku zderzenia lub stłuczki żadna osoba nie została poszkodowana. Jeśli jednak ktoś ucierpiał, jest ranny lub poniósł śmierć zdarzenie kwalifikowane jest jako wypadek. Do wypadków zalicza się także:
- potrącenia pieszego,
- potrącenie rowerzysty przez auto,
- uderzenie w drzewo lub w inny obiekt.
W takich sytuacjach absolutnie nie można przestawiać pojazdów, należy tylko zabezpieczyć miejsce zdarzenia i czekać na służby. Na miejsce kolizji nie trzeba wzywać ani karetki, ani policji, jeśli uczestnicy sami się dogadają.
Pierwszym krokiem po wypadku samochodowym jest skontaktowanie się z odpowiednimi służbami. W przypadku poważniejszych wypadków, należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy (np. 112) i wezwać pomoc medyczną oraz policję. W międzyczasie, jeśli to możliwe, zabezpiecz miejsce wypadku, np. poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego. W przypadku, gdy jesteśmy w obszarze zabudowanym, trójkąt ostrzegawczy powinien zostać umieszczony tuż za pojazdem, nie przekraczając jednak wysokości 1 m. Natomiast poza obszarem zabudowanym, trójkąt należy ustawić w odległości 30-50 m od samochodu. Jeśli zdarzenie miało miejsce na drodze ekspresowej, trójkąt powinien być umieszczony nawet do 100 m za pojazdem, aby skutecznie ostrzec innych uczestników ruchu. Jeśli jesteś w stanie, udziel również pierwszej pomocy poszkodowanym.
Zobacz: Kolizja z rowerzystą. Jakie kroki należy podjąć po zdarzeniu?
Spowodowanie wypadku samochodowego
Wypadek samochodowy i co dalej? Nikt z nas nie chciałby stać przed takim dylematem, szczególnie jeśli to my doprowadzimy do zdarzenia w wyniku nieostrożności czy brawury. Warto mieć świadomość, że kierowca odpowiedzialny za spowodowanie wypadku może być dodatkowo pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli zbiegnie z miejsca zdarzenia i nie udzieli pomocy poszkodowanym.
Warto również mieć świadomość, że spowodowanie wypadku traktowane jest w polskim prawie jako przestępstwo, w związku z czym sprawca musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Zgodnie z artykułem 177 Kodeksu Karnego, osoba ponosząca odpowiedzialność za wypadek, w którym inna osoba doznała lekkich lub umiarkowanych obrażeń, może zostać skazana na karę pozbawienia wolności do trzech lat. Bez znaczenia jest to, czy wypadek był spowodowany umyślnie, czy też nie. Nawet jeśli wypadek miał miejsce z powodu nieuwagi, nieostrożności, czy zaniedbania, skutki są takie same. Natomiast jeśli w wyniku wypadku jedna z osób zostanie poważnie ranna lub straci życie, sprawca może zostać skazany na karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Sprawdź: Do kiedy dziecko w foteliku? Złamanie przepisów może rodziców słono kosztować
Udział w wypadku samochodowym
Śmiertelny wypadek samochodowy to naturalnie dużo poważniejsze zdarzenie. Sprawca takiego wypadku musi liczyć się z tym, że sąd w takiej sytuacji może orzec nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Zobacz: Szkoda parkingowa. Jak się zachować? Tego musisz unikać, aby nie mieć problemów
Najczęstsze pytania czytelników o to, co zrobić po wypadku samochodowym
Wypadek samochodowy jak się zachować?
Przede wszystkim wezwać na miejsce odpowiednie służby i pogotowie. W razie możliwości zabezpieczyć miejsce zdarzenia, np. trójkątem ostrzegawczym. Jeśli jesteśmy w stanie, powinniśmy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?
Po zabezpieczeniu miejsca wypadku i udzieleniu pomocy poszkodowanym, kolejnym krokiem jest zgłoszenie wypadku do ubezpieczyciela. Skontaktuj się z odpowiednim ubezpieczycielem samochodu i zgłoś wypadek, podając dokładne informacje na temat czasu, miejsca oraz okoliczności wypadku. Ubezpieczyciel może udzielić Ci informacji na temat procedury likwidacji szkody oraz odszkodowania, które może Ci przysługiwać w związku z wypadkiem.
Kolizja co dalej?
Jeśli kierowcy dogadają się między sobą w kwestii winy, wystarczy, że spiszą odpowiednie oświadczenie. Nie muszą wzywać na miejsce policji ani pogotowia.
Co zrobić z samochodem po wypadku?
Nie należy go przestawiać ani usuwać z drogi, ale pozostawić tak jak jest do czasu przyjazdu na miejsce służb.
Co zrobić gdy sprawca wypadku ucieknie?
W takim przypadku kierowcę chroni ważna polisa OC. Sprawę należy jednak zgłosić nie tylko do ubezpieczyciela (który akta przesyła do UFG i to on wypłaci odszkodowanie), ale także na policję.