Dowód rejestracyjny samochodu to jeden z najważniejszych dokumentów dla każdego kierowcy. Kilka lat temu, podczas rutynowych kontroli drogowych, dokumentem niezbędnym obok prawa jazdy był właśnie dowód oraz zaświadczenie o posiadaniu aktualnego ubezpieczenia OC. Przepisy zmieniono, ale wciąż są jeszcze momenty, kiedy należy mieć je przy sobie, aby uniknąć kłopotów. W jakich sytuacjach konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas jazdy autem?
Dowód rejestracyjny pojazdu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma konieczności noszenia przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC. Przed 1 października 2018 roku funkcjonariusze policji mieli prawo ukarać za brak tych dokumentów. Należy jednak pamiętać, że nieposiadanie fizycznego dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC nie zwalnia nas od obowiązku posiadania ich w ogóle. W trakcie kontroli, policjanci będą sprawdzać informacje dotyczące naszej obowiązkowej polisy. Dzieje się to poprzez dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie znajdują się odpowiednie dane.
Dowód rejestracyjny i OC – nowe przepisy. Kiedy warto mieć je przy sobie?
Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach wciąż konieczne jest posiadania dowodu rejestracyjnego pojazdu. Niezbędne jest jego przedstawienie w Stacjach Kontroli Pojazdów, gdy przyjeżdżamy dokonać przeglądu, oraz podczas sprzedaży samochodu.
W przypadkach innych niż wymienione powyżej, zawsze warto nosić przy sobie ten dokument, gdy podróżujemy samochodem za granicę. Może to pomóc uniknąć nam problemów i stresu w przypadku kontroli zagranicznych służb. Nie wszystkie kraje mają bowiem dostęp do ogólnych baz.
Sprawdź: Wypadek samochodowy i co dalej? Te kroki należy koniecznie podjąć
Najczęstsze pytania o dowód rejestracyjny auta
Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny?
Na terenie Polski nie mamy obowiązku mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, ale należy zabrać go za sobą, gdy wybieramy się za granicę.
Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?
Za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego należy uiścić w wydziale komunikacji opłatę w wysokości 54 zł + 0,50 gr opłaty ewidencyjnej.
Zobacz: Do kiedy dziecko w foteliku? Złamanie przepisów może rodziców słono kosztować